Gush

Potřebujete zrovna nějaké peníze? Pak jděte někam pracovat. Pokud však peníze nepotřebujete, nechte práci prací a pojďte se raději pobavit na náš web.

IT spoléhá na humanitní obory


Za posledních čtyři až pět let se na trhu práce ve světě objevil zajímavý trend. Technologické firmy začaly hledat zaměstnance v řadách humanitních oborů. Je to trochu nezvyklé, protože většina z nás by si řekla, že budou chtít spíš IT odborníky, než psychology a filology.
čapky studentů
 
Jedním z mužů, kteří s touto osvětou začali, je spolumajitel platformy Flickr a majitel aplikace pro pracovní komunikaci Slack, Stewart Butterfield. On sám totiž studoval filozofii a říká, že ho studium hodně naučilo. A co? Díky filozofii umí dvě věci, a to:

  • dokonalé vyjadřování,
  • sledovat argumentace do nejmenších detailů.

 

Skvělá šance nové kariéry

Butterfield o tomto tématu dokonce napsal celou knihu s názvem Můžeš dělat cokoli: Překvapivá síla „neužitečného“ humanitního vzdělání. S tímto konceptem skutečně zaujal. Začali o tom dokonce diskutovat i média jako The Washington Post či Harvard Business Review. Moderní doba si na první pohled žádá technologických oborů, ale majitelé společností na to nyní jdou jinak.
 
Nemusíte se obávat, že v budoucnosti nenajdete práci jen proto, že studujete např. cizí jazyk a literaturu. Technologické společnosti čím dál víc potřebují a hledají lidi na pozice typu komunikace, marketing či HR. Na to ovšem potřebujete znát svůj i cizí jazyk velice dobře.
 symbol slack

Studijní obor není to, co děláte

V řadách softwarových vývojářů a podobných pozic dnes najdete mnoho absolventů politologie nebo psychologie. Zdá se to překvapivé? Nejspíš ano. Pravdou ale je (a firmy si to uvědomují), že u zaměstnance je leckdy důležitější tzv. soft skills. To znamená, že potřebují dostatečnou emocionální inteligenci, sociální a komunikační dovednosti, kreativitu a schopnost předávat své znalosti dál.
 
Společnosti si uvědomují, že měkké schopnosti a dovednosti jsou extrémně důležité. A uvědomují si také, že absolventi humanitních oborů k tomu mají lepší předpoklady než klasičtí IT specialisté. Klíčovým aspektem je ale také umět několik věcí zároveň, např. psaní a byznys, komunikaci a design.

3.7/5 - (4 votes)

Related Posts