Auto moto

Chyby za volantem mohou být někdy osudné

Na české silnice vyjíždí dnes a denně doslova směsice řidičů. Jsou mezi nimi zkušení matadoři, nebo naopak nováčci, a v širokém spektru všech těchto účastníků silničního provozu jsou lidé jak ohleduplní, tak i bezohlední. Říká se, že právě ohleduplnost a schopnost předvídat situaci je znakem dobrého řidiče. Sáhněme si nyní do svědomí a podívejme se na své řidičské dovednosti do vlastního pomyslného zrcadla.
plynulý provoz

Riskantní předjíždění

Strach a nervozita za volant nepatří, ale to je pouhá teorie. Existují totiž určité situace, kdy jsou řidiči nesví, a jednou z nich je předjíždění. Předjíždět opravdu bezpečně a na přehledném úseku podle statistik zvládá pouhých 20 procent řidičů, ostatní zbytečně riskují a nechají se vtáhnout do situace, kdy je pohyb za pomalu jedoucím vozidlem dohání k šílenství.
dopravní zácpa

Zpětné zrcátko

Poměrně častá chyba při předjíždění vozidla nebo překážky je, že zapomínáme na pohled do zpětného zrcátka. Bývá to osudné ve chvíli, kdy se právě ve stejném okamžiku chystá váš vůz někdo předjet, zatímco jste dosud nedali znamení o změně směru jízdy.

Přemýšlení nad řízením

Každý začátečník prochází za volantem fází, kdy musí zároveň sledovat provoz a současně s tím ovládat bezpečně vůz. Není to snadné a teprve po určité době přejde řízení do jakési zautomatizované činnosti. Začátečníci často sledují pohyb řadicí páky, někteří si dokonce pletou jednotlivé stupně řazení, jiní při parkování namísto zpátečky zařadí jedničku, nebo si popletou nožní pedály. Každý vůz řízený začátečníkem by měl být označen patřičným symbolem písmene Z.
auta v mlze

Hlava a ruce

Občas se stává, že současně s otáčením hlavy se otáčí i část trupu a ruce. Pokud jsou v tu chvíli na volantu nebo řídítkách motocyklu, či kola, může dojít k tragédii. Stává se to při sledování okolní krajiny, odbočování, při couvání, kdy řidič veškerou pozornost zaměří na něco vně svého vozu.

Related Posts