Ekonomika

Hypotéky pro mladé rodiny

Během posledních dvou let došlo k rapidnímu ztížení podmínek pro přidělení hypoték od bank. Ještě před dvěma lety jste mohli dostat tzv. stoprocentní hypotéku, to znamenalo, že jste nemuseli mít žádné úspory a celou koupi nemovitosti vám pokryla hypotéka. Poté se to snížilo na devadesát procent, to znamená, že deset procent z ceny nemovitosti jste museli mít vlastní a dnes už banky nechtějí přidělit více jak osmdesátiprocentní hypotéku. Ovšem být v dnešní době mladý člověk hledající vhodné bydlení a mít naspořeno alespoň dvacet procent z ceny nemovitosti je téměř nemožné. Proto také zareagoval stát a nabídl , tzv. státní hypotéku, kde se úrok pohybuje kolem jednoho procenta. Její přidělení má ale své podmínky. Nesmí vám být více než 36 let a musíte být manželé nebo registrovaní partneři, Pokud nejste s partnerem v manželském svazku nebo registrovaní, musíte spolu alespoň vychovávat dítě do patnácti let.
obraz v kuchyni

Ovšem ani výše hypotéky není neomezená, což je asi ten největší problém u státních hypoték, maximální částka totiž ve městech nepokryje ani polovinu prodejní ceny nemovitosti. Na koupi či stavbu domu můžete dostat maximální částku dva miliony korun, na koupi bytu můžete dostat maximálně 1,2 milionu korun anebo je tady ještě možnost rekonstrukce bytu či domu, na kterou můžete dostat částku až 300 tisíc korun. Jakmile byl program státních hypoték 15. srpna 2018 spuštěn, byl největší zájem právě o peníze na rekonstrukci domu či bytu.
návratnost investic
Státní hypotéka nabízí ještě další řadu výhod oproti bankám. Například v době dlouhodobé nemoci si můžete prodloužit délku splatnosti až o několik let nebo až dva roky nemusíte hypotéku vůbec splácet. Také si můžete odečíst částku třicet tisíc korun z hypotéky za každé narozené či osvojené dítě. Výhodou je také to, že úvěr od státu můžete čerpat společně s hypotékou od banky, v tomto případě ale může nastat problém se zástavním právem, kdy stát požaduje být na prvním místě v zástavě, na což většina bank není ochotna přistoupit.

Related Posts