Podivná architektura u nás

Často se můžete ocitnout v nějakém to zapadlém městě nebo i na nějakém mnohem slavnějším místě a zahledět se do dáli na nějakou nezvyklou stavbu. Jak se to sem vlastně dostalo? Někdy je historie a příběh takových staveb doslova příběhem dobrodružným, jindy je to spíše experiment. Pokud se jedná o historickou budovu, jedná se z drtivé většiny o panovníkův výdobytek na nějakém nebohém umělci. Nebo naopak panovníkova benevolence, co se týče nějakého toho experimentálního učence, který chtěl oslnit tehdejší společnost svým kouskem.
Tančící dům
Co si budeme, každá budova v sobě nese nejen příběh svůj, ale také příběh architekta nebo zedníka. Každý záhyb, každé schodiště, každá kachlička vypráví příběh o tom, jak vlastně budova vznikla a proč. Často nás nadchne taková historie. Je pravda, že se vše tak nějak „normalizovalo“ za minulého režimu dohromady se společností, která se také dlouho hledala.
část domu s okny

Zajímavější a plnější

Nezvyklé stavby vyplňují mezery, které vznikají unifikací nějakého stylu. Vezměte si některé české město s historickými kořeny. Je naprosto identické, co se týče slohu. Není tam jediná odchylka. Všude narazíte na to samé. Praha je ovšem něco jiného, tam najdete přeci jen moderní styly i ty historické, a dokonce ani ty nejsou vždycky stejné. Ale malá města trpí monotónností a nezajímavostí. Nejhorší jsou města, která byla kompletně přebudována za minulého režimu. To je jako kdybyste na počítači zmáčkli control + c a control + v. Až mrazivá stejnost, unifikace stylu, který nijak nezdobí naše sídliště. Ba právě naopak. Jsou to prostě jenom bloky, ve kterých jsou „byty“ podobné klecím a tam žijí lidé. Je to vlastně taková krabice na lidi. Občas je tam někdo schová, někdy se sami dostanou ven. Účel toho všeho však popřít nelze. Ubytovat co nejvíce lidí v co možná nejstejnějších podmínkách, abychom si všichni byli rovni. Jenomže v diverzitě je krása. Louka není překrásná, protože je tam jenom jeden druh květiny. O podivnosti vám dále prozradí , který rozebírá velmi zajímavé téma.