Domov

Teplo domova – krbová kamna

Pokud si chcete pořídit taková kamna, určitě se vyplatí nejdříve informovat o jejich vlastnostech. Je potřeba zvážit, co od nich čekáme a uvědomit si, jestli chceme kachlová, plechová nebo třeba litinová. Kamna jsou oproti otevřenému krbu od ohně oddělená např. sklem, některá nejsou tak rozměrná ovšem na jejich účinnost to nemá žádný vliv. Tak jako otevřeným krbem i jimi můžete vytápět více místností, navíc topit v nich můžete nejen dřevem, ale i briketami. Na trhu je nabídka také plynových krbových kamen, jejich výhodou je rychlé prohřátí a prakticky bezobslužný provoz.
Podle představy si dnes můžete vybrat taková, která se vám hodí do vašeho domova, tedy klasická, moderní i třeba retro. Pokud jste se tedy již rozhodli, je nutné si odpovědět na pár otázek.
odpočinek u krbu
Jaký tah a jakou účinnou výšku má váš komín a jaký máte průměr kouřovodu. Komín nesmí být menší než průměr kouřového vývodu kamen. Musí mít také dostatečný tah, být správně izolován a nebýt ničím zastíněn. Důležité také je, aby byl komín vhodný pro vámi zvolený typ paliva. Montáž a napojení kamen by měli v každém případě provádět odborníci, zvlášť pokud komín není nový. V tomto případě je nutná i revize komínu. Zplodiny vznikající při spalování jsou totiž životu nebezpečné, takže napojení musí být dostatečně těsné.
zapálená kamna
Jak velký prostor chcete vytápět. Jednoduchým orientačním výpočtem si zjistíme požadovaný výkon kamen,potřebujete 1 kW k vyhřátí 20 m³ starého domu a 1 kW k vyhřátí 40 m³ novostavby.
Kamna s výměníkem nebo bez výměníku. Bez výměníku vytopí primárně místnost, kde jsou umístěna. Kamna s teplovodním výměníkem napojíme na nový nebo stávající teplovodní rozvod.
plameny v kamnech
Materiál, z kterého jsou vyrobeny. Důležité pro vzhled, trvanlivost a hlavně výhřevnost. Mohou být např. plechová, kachlová, keramická, šamotová nebo litinová. Třeba kvalitní litinová kamna se rychle prohřejí a mají dlouhou výhřevnost i životnost. Nevýhodou je vyšší cena.

Related Posts