Životní styl

Země mnoha tváří

Kdo někdy byl v Jihoafrické republice, tak uzná, že je to zem naprosto odlišná od té naší. A to už ať se týče kultury, přírody nebo jen způsobu života. Potýkají se zde s velkými rozdíly mezi společností. Na jedné straně zde jsou bohatí podnikatelé, kteří si žijí na velmi vysoké úrovni, ale hned za jejich zdmi se nachází čtvrtě chudých, kteří žijí pouze v domečcích z plechu. Člověk se pak ani nediví tomu, že je v této zemi tak vysoká kriminalita.
zničený panelák
Plno lidí žije prakticky na ulici a to ze dne na den. Stát nemá tolik peněz, aby se o tyto jedince postaral a nemá pro ně bohužel ani žádnou práci. Práce, to je celkově velká kapitola v JAR. Hodně lidí se zde živí tak zvanou dobrovolnou činností na ulici. Jedná se o to, že každý bezdomovec má svou vyhraněnou ulici nebo část a hlídá veřejný pořádek a má přehled o místech k parkování. Když se tedy ukáže nějaký zbohatlý člověk, přiskočí tento obyvatel a ukáže mu, kam zaparkovat. Po dobu, kdy je majitel auta nepřítomen, dohlíží na jeho automobil, aby nedošlo k jeho poškození od dalších bezdomovců, kteří bývají často velmi agresivní, když potkají někoho s velkým majetkem. Poté, co se bohatý člověk vrátí, dá nějaké drobné bezdomovci a vyjádří mu tak svůj dík za to, že auto zůstalo celé. A takhle tito lidi pracují celou noc.
Ekonomické problémy jsou zde opravdu markantní. Na seznamu příčin je bohužel i rasová diskriminace. A to někdy i ze strany černých obyvatel. Mají totiž za to, že země patří ji, a tak přepadávají bílé farmáře a zabírají jejich farmy. Rozdíl je však v tom, že běloch na rozdíl od černocha pracuje tak, že poskytuje práci i plno dalším a navíc vyváží suroviny a plodiny pro stát. Černoši jsou línější, a tak pracují jen tak, aby uživili sebe. To má samozřejmě velký dopad na celkovou ekonomiku země a plno orné půdy tak přijde vniveč.
slunce za stromem
Můžeme jen doufat, že se časem objeví nějaký schopný politik, který bude mít uznání u obou stran republiky. Takový druhý Nelson Mandela, který by JAR zvládl stabilizovat a zajistit lepší podmínky pro chudinu a práci pro lidi bez dostatečného vzdělání.

Related Posts